Як звільнитися з ЗСУ за станом здоров’я: актуальний алгоритм-2025
Служба в Збройних Силах України — це обов’язок і відповідальність. Але є ситуації, коли продовжувати службу стає неможливо через стан здоров’я. У таких випадках закон дозволяє пройти процедуру звільнення. У нашому матеріалі розповідаємо, як звільнитися з ЗСУ за станом здоров’я у 2025 році, які потрібні документи, які хвороби підпадають під можливість звільнення та які етапи процесу існують.

Коли можливе звільнення з ЗСУ за станом здоров’я?
Звільнення зі Збройних Сил України за станом здоров’я можливе у випадках, коли військовослужбовець визнаний непридатним або обмежено придатним до військової служби. Підставою для цього є висновок військово-лікарської комісії (ВЛК), яка проводить медичне обстеження та встановлює, чи дозволяє стан здоров’я продовжувати виконання службових обов’язків.
Особливо це стосується хронічних захворювань, наслідків поранень чи травм, психічних розладів, важких хвороб опорно-рухового апарату тощо. Якщо стан здоров’я не дозволяє проходити службу навіть у тилу, комісія може ухвалити рішення про повну непридатність, що відкриває шлях до звільнення. Або ж ви принаймні зможете розраховувати на переведення.
Як звільнитись з ЗСУ за станом здоров’я: покрокова інструкція
Насамперед слід звернутись до медичного закладу з фіксацією скарг на здоров’я. Надалі вам потрібно буде пройти обстеження та отримати направлення на військово-лікарську комісію. Після — пройти ВЛК та отримати висновок про непридатність. Якщо з цим пунктом виникають проблеми і комісія у висновках пише про задовільний стан вашого здоров’я, рекомендуємо ознайомитися з нашим матеріалом про те, як оскаржити рішення ВЛК.
Коли у вас на руках вже є ваш висновок про непридатність, ви можете подати рапорт командиру з проханням про звільнення, дочекатися наказу про звільнення та оформити документи.
Багато військових, які мають реальні та об’єктивні проблеми зі здоров’ям і бажають звільнення з лав ЗСУ або переведення, скаржаться на різноманітні складнощі та перепони на всіх цих етапах. Аби не витрачати час дарма, можна заручитися юридичною підтримкою: військовий юрист супроводжуватиме вас на кожному кроці, допоможе не гаяти час і захистити ваші права, надані вам законом.
З якими хворобами можна звільнитися з ЗСУ у 2025 році?
Список хвороб визначено в Розкладі хвороб. До них належать:
- онкологічні захворювання;
- тяжкі захворювання серця;
- епілепсія, психічні розлади;
- патології легень (наприклад, туберкульоз);
- хронічні захворювання нирок;
- інші хвороби, що роблять особу непридатною.
Багато військових шукають відповідь на запитання: з якими хворобами можна звільнитися з ЗСУ — і найкраще тут звертатися до військового адвоката чи пройти ВЛК. Перший підкаже, чи точно підпадають ваші захворювання під перелік, а у другі визначать факт хвороби і нададуть відповідний висновок.
З якими хворобами хребта можна звільнитися з ЗСУ?
Вроджені чи набуті серйозні патології хребта часто стають підставою для звільнення, серед них зокрема:
- міжхребцеві грижі (особливо множинні або великі);
- остеохондроз із неврологічними ускладненнями;
- сколіоз 3–4 ступеня;
- анкілоз, спондилолістез, протрузії з порушенням функцій.
Якщо вам цікаво, з якими хворобами хребта можна звільнитися з ЗСУ, варто пройти МРТ і проконсультуватися з невропатологом. Професійна діагностика визначить вид та ступень захворювання і на ВЛК ви будете почуватися впевненіше, адже у вас вже будуть ваші задокументовані та підтверджені діагнози. ВЛК — обов’язковий етап. Саме її рішення визнає військовослужбовця придатним або непридатним до служби. Без ВЛК звільнення за станом здоров’я неможливе.
Які документи потрібні для звільнення за станом здоров’я?
Аби ініціювати процедуру звільнення з ЗСУ за станом здоров’я, потрібно підготувати повний пакет документів, який підтверджує наявність медичних підстав і законність звернення. У 2025 році вам знадобляться:
- Медичні довідки, епікризи та результати обстежень — підтвердження діагнозів, амбулаторне і стаціонарне лікування, аналізи, висновки спеціалістів. Вони мають бути видані закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію.
- Висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) — основний документ, що встановлює ступінь придатності до служби (непридатний або обмежено придатний).
- Рапорт на ім’я командира військової частини з проханням звільнити за станом здоров’я. До нього додаються копії медичних документів.
- Паспорт громадянина України та ідентифікаційний код — для оформлення особових справ.
- Військовий квиток — документ, що підтверджує проходження служби.
- Довідка про перебіг військової служби (форма ОК-5 або інша), яка містить інформацію про посади, строки та обставини служби.
- Інші документи (за потреби) — наприклад, копії направлень, висновків госпітальних комісій, довідки МСЕК (медико-соціальної експертної комісії), якщо встановлено інвалідність.
Рекомендується зберігати копії всіх поданих документів і вести їх облік — це допоможе у разі втрати або виникнення спорів. У складних випадках краще скористатися допомогою військового адвоката.
За якими сімейними обставинами можна звільнитися з ЗСУ?
До наших юристів часто звертаються із запитом за якими сімейними обставинами можна звільнитися з ЗСУ у 2025 — відповідь є в Постанові КМУ № 993 та у внутрішніх наказах ЗСУ. Є окремі випадки, коли звільнення можливе не лише через здоров’я, а й через сімейні обставини, які працюють і сьогодні:
- необхідність постійного догляду за тяжкохворим членом сім’ї (за наявності медичного висновку й відсутності інших осіб, які можуть це робити);
- наявність на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років або дитини з інвалідністю;
- самостійне виховання дитини до 18 років без іншого з батьків;
- догляд за інвалідом I групи або особою похилого віку, яка потребує стороннього догляду;
- смерть або тяжка хвороба найближчого родича, що змінила сімейні обставини військовослужбовця.
Ці підстави теж вимагають підтвердження документами.
FAQ
Скільки часу триває процес звільнення за станом здоров’я?
У середньому — від 1 до 3 місяців. Все залежить від швидкості проходження ВЛК та оформлення документів.
Чи можна оскаржити рішення комісії, якщо не дали звільнення?
Так. Рішення ВЛК можна оскаржити через вищу комісію або в судовому порядку.
Чи передбачена компенсація при звільненні з ЗСУ за станом здоров’я?
У деяких випадках — так. Якщо є встановлена інвалідність, передбачена одноразова грошова допомога.
Куди звертатися по юридичну допомогу для звільнення з ЗСУ
До військових адвокатів, правозахисних організацій або безкоштовної правової допомоги при Міністерстві юстиції України. Якщо вам потрібна консультація юриста щодо звільнення з ЗСУ за станом здоров’я — не зволікайте. Чим швидше ви зберете документи, тим легше пройдете процедуру.

Моральна шкода — це не просто емоційне потрясіння чи психологічний дискомфорт. Це правова...

У мирний час процедура встановлення родинних зв’язків між батьком і дитиною може бути доволі...

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато українців опинилися в надзвичайно...

З початком повномасштабної війни в Україні фінансові зобов’язання тисяч громадян опинилися під...

Приватизація землі в Україні завжди викликала багато запитань серед громадян, адже саме земля є...

В останні роки питання захисту тварин набуло особливої актуальності в Україні. На жаль,...