Що робити тим, хто вклав кошти у нерухомість? | Корисні поради блог адвокатського бюро KAMINSKA LAWYERS в Киеве
KL
Новини

Що робити тим, хто вклав кошти у нерухомість?

Наступна новина
Що робити тим, хто вклав кошти у нерухомість?

Владислав Ластовка

Юрист Адвокатського бюро Марії Камінської

Після 24 лютого багато об’єктів інфраструктури України, у тому числі житлові будинки, були пошкоджені або зруйновані. Це стосується і новобудов, у які люди інвестували свої кошти. Цілком очевидно, що у кожного інвестора в умовах війни виникають питання, пов’язані з його житловою нерухомістю.

Варто зазначити, що якщо забудовник отримав усі дозволи на будівництво, а в новобудові були зведені опорні конструкції та зовнішні стіни, то ви маєте право отримати компенсацію від держави (згідно проекту Закону №7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації»).

Компенсація буде видаватися у вигляді:

  • фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого майна багатоквартирного будинку;
  • грошової компенсації (на ремонтні роботи, будівництво чи купівлю нового житла);
  • нового об’єкта нерухомості, будівництво якого профінансує держава.

Для цього слід подати відповідну заяву до комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Строк подання заяви — під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дня його закінчення на території, на якій знаходиться чи знаходився пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.

Відповідну заяву можна подати в паперовій формі через ЦНАП, органи соціального захисту населення або нотаріуса. Функціонал у «Дія» доступний лише для власників нерухомого майна, право власності яких зареєстроване та підтверджується відповідними документами, а особи, що інвестують у новобудови, ще не вважаються власниками майбутнього майна. Можливо, такий механізм у «Дії» з’явитись пізніше.

До заяви слід додати документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію, та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт. Такими документами можуть бути:

–              договір про участь у фонді фінансування будівництва;

–              свідоцтво про участь у фонді фінансування будівництва;

–              попередній договір купівлі-продажу тощо.

Багатодітним сім’ям, особам з інвалідністю I та II груп, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, сім’ям загиблих ветеранів війни надається пріоритет у наданні компенсацій. Таким особам також необхідно підтвердити свій статус, додавши відповідні документи до заяви на отримання компенсації.

Під час дії воєнного стану забудовник фактично може призупинити будівництво та звільняється від відповідальності у разі невчасної здачі об’єкта в експлуатацію. Водночас дією форс-мажорних обставин можуть користуватися й інвестори – вони можуть тимчасово не здійснювати поточні платежі за договором, а забудовник не буде нараховувати пеню та штрафні санкції за прострочку. Час розстрочки, як правило, продовжується, а платежі переносяться на наступні місяці.

Однак, ви маєте перевірити договір з забудовником на рахунок того,  чи містяться у ньому умови розірвання. Якщо ви укладали нотаріально засвідчений договір інвестування, то й розриватися він має з підтвердженням нотаріуса. При цьому, через високу загрозу кібератак під час війни, внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно неможливе, а діяльність нотаріусів може бути обмежена. Нюансів тут багато.

Деякі важливі рекомендації, які допоможуть отримати компенсацію інвесторам:

  • зберігайте будь-яку публічну інформацію, що стосується втрат вашої недобудови (інформація в ЗМІ, листування у публічних чатах, офіційні листи забудовник, тощо);
  • зв’язуйтесь  із забудовником та дізнавайтесь його позицію щодо можливої компенсації (більшість забудовників розміщують інформацію на своїх офіційних веб-сайтах);
  • перевіряйте умови інвестиційного договору, особливо ті, що стосуються платіжних обов’язків, прав забудовника тощо;
  • отримайте підтримку від будівельних та інвестиційних організацій. 

За детальною консультацією з питань інвестування у нерухомість, а також інших питань, пов’язаних з нерухомістю, телефонуйте за тел. :

+38 (068) 71-002-91

+38 (066) 65-603-42

Адвокатське бюро Марії Камінської – надійний захист ваших інтересів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No Ratings Yet)
Loading...
  • 6
  • 0
Ознакомлен